![У Польщі через скаргу вихователів можуть відібрати дитину image](https://hovorymo.live/assets/images/pexels-ksenia-chernaya-8535230.jpg)
У Польщі дітей українців приймають до дитячих садків на рівних умовах з польськими громадянами. Можна зареєструвати свою дитину у дитячому садку або яслах віком від 3 до 6 років. Згідно з законодавством Польщі, діти, які досягли шестирічного віку, зобов’язані упродовж року відвідувати підготовчу школу, розповідає Анна Дахно, яка проживає у Кракові
Загалом система дошкільної освіти у Польщі виглядає так:
- жлобек - żłobek (від 6 місяців до 3 років)
- пшедшкола - przedszkole ( 3-6 років)
- зерувка - zerowa (6-7 років)
Діти від 6 місяців до 3 років можуть ходити в "жлобек", але це не є обов'язково. Всі "жлобеки" у Польщі є приватними. Якщо батьки працюють, їм потрібно, то вони віддають дітей до "жлобеку". Далі "пшедшкола", відвідування її є обов'язковим. Вони є як державні, так і платні. І після "пшедшколи" має бути ще один рік "зерувки".Анна Дахно проживає у Кракові, донька ходить у польський садочок
Важливо, що саме під час навчання у "зерувці" дитині видають спеціальний зошит із тестами і завданнями, які вона має впродовж року зробити. З цим зошитом діти вступають до школи. Додаткових атестацій чи тестів складати не потрібно. Також, як для оформлення у садочок, так і в школу діти українців мають мати оформлений "песель" ( ідентифікаційний код в Україні).
Для того, щоб записати дитину до дитячого садочка, Вам знадобляться такі документи:
- Анкета-заявка, яку необхідно заповнити польською мовою. Цю анкету можна отримати безпосередньо у закладі, до якого Ви плануєте записати свою дитину.
- Ваш і вашої дитини номер PESEL (польський ідентифікаційний номер).
- Серія та номер Вашого паспорту.
Важливо: кожен садок у Польщі визначає самостійно, коли набирати нові групи дітей. І це може бути не тільки 1 вересня, як в Україні. Тому батьки самостійно мають слідкувати за оголошенням набору на сайті садочку.
Харчування у садочках Польщі:
Відмінне від українських у польських дошкільних закладах харчування. Він проходить у формі кейтерингу. Батькам видають спеціальну аплікацію з меню і вони в режимі онлайн щодня можуть обрати для своєї дитини потрібні страви і напої. Які в обід доставляють у садок. Є садочки із своїм кейтерингом. Там меню прописують на місяць і ви лише оплачуєте необхідну суму.
В середньому вартість обіду на день для однієї дитини - 17 злотих (147 грн).
![](assets/images/photo_5339161076899630216_y.jpg)
Вихователі можуть скаржитися на батьків
Дитячі слова не залишаються поза увагою вихователів. Якщо дитина поскаржиться, що її вдома били, то працівники садочка повинні про це повідомити співробітникам соціальної служби. Вони ж можуть прийти із перевіркою додому.
Якщо дитина прийде у садочок і скаже, що її били вдома, то у Польщі це стане вагомою причиною, аби додому прийшли соціальні служби. Спочатку буде перевірка, але якщо вони побачать порушення, то матимуть повне право забрати дитину. Я чула про подібну ситуацію, коли в українців забрали дитинуАнна Дахно проживає у Кракові, донька ходить у польський садочок
Нагадаємо, згідно з інформацією Міністерства внутрішніх справ та адміністрації, у Польщі наразі перебуває понад 1,2 мільйона громадян України. Більше третини українців, які отримали тимчасовий захист у Польщі через війну, нині вже хочуть змінити його на посвідку на проживання.
![author ГОВОРИМО pro освіту](assets/images/authors/redakciya-1.png)